מהן שיניים כלואות וכיצד מטפלים בהן?

קבעו פגישת ייעוץ אצל רופא שיניים באזור שלכם

מלאו פרטיכם כאן ונציג יחזור אליכם

שיניים לכודות נגרמות על ידי נוכחות של שן או שיניים אשר עוגנו כל כך עמוק בתוך רקמות רקמת החניכיים עד שלא ניתן להסיר אותן. שיניים כלואות הן נדירות מאוד, אך יכולות להתרחש אצל אנשים שעברו השתלת שיניים, כולל כאלה שהוסרו להם שיני בינה.
שיניים כלואות
לפגישת ייעוץ אצל רופאי שיניים באזור שלכם בארץ

ישנן ארבע דרכים לטיפול בשיניים כלואות:

  1. חילוץ השן או השן ישירות

  2. שימוש בגישה אנדודונטית

  3. גישה כירורגית

  4. טכניקת התחדשות

מה גורם לשן להילכד?

טראומה מנפילה או מפגיעה בפנים יכולה לגרום בקלות לשן לכודה לצאת מהחניכיים. סיבות אחרות כוללות תאונות, טראומה במהלך ניתוח הפה ואפילו פלטות שיניים.

אנשים רבים אינם יודעים שישנן דרכים רבות להילכד שיניים. הדרכים הנפוצות ביותר הן כאשר השיניים נתקעות בין שיניים אחרות בזמן הלעיסה, כאשר השן הראשונה של התינוק יוצאת מחניכיים ונתקעת בטוחנות בזמן הנקה, ונדבקות במשהו כמו טוחנת ישנה בזמן צחצוח השיניים. .

כיצד למנוע משיניים שלך להילכד

ישנן כמה טכניקות שונות שאנשים משתמשים בהן כדי להימנע מחוויות שיניים. חלק מהטכניקות הללו כוללות צחצוח שיניים פעמיים ביום, ביקור אצל רופא השיניים באופן קבוע והימנעות ממאכלים דביקים.

הימנעות ממאכלים דביקים חשובה למניעת טראומות שיניים. מזון דביק יכול לגרום לבעיות לכידת שיניים מכיוון שהם נדבקים על רובד השיניים והחניכיים. אם אתה אוכל מזון דביק, הוא יתקשה וייצור יותר פלאק.

איך אפשר להיפטר משן לכודה?

ישנן מספר דרכים בהן ניתן להיפטר משן כלואה. הדרך הנפוצה ביותר היא להשתמש במקדח אנדודונטי בשימוש רופא השיניים, ואילו השיטות האחרות כוללות שיטות ידניות וכימיות.

אם נשכת בטעות את השן בזמן האכילה, עליך לפנות מיד לרופא השיניים שלך. ייתכן שיהיה עליהם להסיר את השן ולבצע צילום רנטגן לפני שהם עושים זאת.

מסקנה- כיצד רופאי שיניים מטפלים בשיניים כלואות ומהם הטיפולים האלטרנטיביים?

השן כלואה ברווח שבין תחתית הסנטר לשפה העליונה. על מנת להסיר אותה, רופא שיניים עשוי להשתמש בשילוב מלקחיים כדי לדחוף את השן בעדינות אל הפנים ולאחר מכן להשתמש במקדח כדי לשחרר אותה מהשקע שלה.

ישנם טיפולים אלטרנטיביים רבים שניתן להשתמש בהם לטיפול בשן כלואה, אך טיפולים אלה מומלצים רק אם נמנעים משיטות מסורתיות. אם אתה בוחר בטיפול חלופי, וודא שרופא השיניים שלך כשיר לטיפול מסוג זה לפני שתמשיך בו.

לסיכום, ניתן להסיר שיניים לכודות באמצעות הליכים כירורגיים שונים על ידי שימוש במלקחיים או חורי קידוח ליד שורש השן כדי לשחרר אותם מארובותיהם. ישנם מספר סוגים נוספים של טיפול שיכולים לעזור כמו למשל סוגים שונים של חומרי מילוי או שעווה

מהן הסיבות לשיניים כלואות?

הגורמים לשיניים כלואות הם רבים, אך חלק מהנפוצים ביותר הם:

  • טראומה לשן
  • מחלת חניכיים
  • עששת
  • אלרגיות
  • קצוות שיניים משוננים

אופן הטיפול בשיניים כלואות ולמה הן יכולות להוביל

שיניים לכודות נגרמות בדרך כלל ממיתון חניכיים. זוהי פגיעה ברקמות הרכות בפה שנוצרות כשיש נסיגת חניכיים.

ניתן לטפל בשן כלואה בשיטות שונות כמו עקירת שיניים, תעלת שורש, מילוי תעלת שורש או הסרה כירורגית של השן. ישנן סיבות רבות מדוע יש לעקור את השיניים הללו במקום לחכות שהמיתון בחניכיים יתקדם.

הסיבה למצב זה יכולה להיות מכיוון שיש הצטברות של חיידקים ורובד על פני השן מה שמוביל אותה להיתקע בגרון או להידבק ולגרום לכאבים. מסיבה זו, מומלץ להסיר את השיניים הכלואות האלה מיד כדי שלא יידבקו או שהנזק יחמיר.

כיצד למנוע משן לכודה להפוך לבעיה רצינית?

עששת היא בעיה נפוצה במשרד השיניים. הסיבה השכיחה לעששת היא שן תקועה. במקרה זה, השן הנגועה עלולה להידבק בכאב ואף יהיה צורך להסיר אותה מהפה.

השלב החשוב ביותר במניעת כל שן לכודה להפוך לבעיה רצינית הוא להתקשר לרופא השיניים או מנתח הפה שלך בהקדם האפשרי לטיפול.

ניתן למנוע עששת על ידי צחצוח פעמיים ביום עם מברשת שיניים חשמלית וחוט דנטלי לפחות פעם ביום.

ד"ר אוהד שחר לוין
ד"ר אוהד שחר לוין

לד"ר אוהד שחר לוין ניסיון של עשרות שנים ומציעה מגוון רחב של אפשרויות טיפולי שיניים.

מומחיותו של ד"ר אוהד שחר לוין ביישור שיניים ולסתות של מטופליו עם צמיחת שיניהם היא ללא רבב. יש לו למעלה מ-20 שנות ניסיון, וידוע במגע העדין ובגישה הטבעית לטיפול שיניים.

טיפולי השיניים הניתנים במרפאתו כוללים טיפולי הלבנת שיניים, טיפולי יישור שיניים, טיפולי השתלות שיניים לרבות השתלות בטכנולוגיה המתקדמת PRF, הכולל גם השתלות שיניים ממוחשבות, מבני שיניים, שיני חרסינה - ציפויי שיניים ועוד.