המדריך השלם לשחיקת שיניים ומה הגורמים לה

קבעו פגישת ייעוץ אצל רופא שיניים באזור שלכם

מלאו פרטיכם כאן ונציג יחזור אליכם

שחיקת שיניים היא מונח המוגדר כתהליך של שחיקת משטח השן על ידי איבוד האמייל שלה. זהו תהליך טבעי שעלול להיגרם כתוצאה מפרקי זמן ממושכים מבלי לצחצח או לנקות שיניים, לעיסה של סוגי מזון מסוימים והזנחה משימוש בחוט דנטלי.

מדריך זה יסקור את הגורמים לשחיקת שיניים וכיצד היא משפיעה על אנשים שונים. המדריך יספק גם מידע על מה שניתן לעשות בבית כדי לסייע במניעת שחיקת שיניים מלכתחילה.

שחיקת שיניים
לפגישת ייעוץ אצל רופאי שיניים באזור שלכם בארץ

מהי שחיקת שיניים וכיצד היא משפיעה על בריאותנו?

שחיקת שיניים היא מצב בו השיניים נחלשות ונשברות. שחיקת שיניים יכולה לקרות לכל אחד, אך היא מופיעה לרוב בקרב ילדים, מתבגרים וקשישים.

הגורמים לשחיקת שיניים הינם נרחבים וכוללים הצטברות רובד, חומצות מריח רע מהפה או מעישון, צריכת סוכר ויובש בפה.

כאשר לאדם יש חלל או סדק בשכבת האמייל של השן, חיידקים מהפה יכולים לחלחל לתוך הסדק. אם יש לך יובש בפה בלילה בגלל דום נשימה בשינה או חוסר ייצור רוק מספיק במהלך היום בגלל תרופות כמו תרופות נוגדות דיכאון או תרופות לסוכרת כמו מטפורמין (ו/או סוכר גבוה בדם), הגוף שלך ייצר יותר חומצה מהרגיל. חומצה נוספת זו תגרום לשחיקת שיניים.

כיצד מתרחשת שחיקת שיניים וכיצד ניתן למנוע זאת?

שחיקת שיניים היא מחלה אוראלית שכיחה הנגרמת על ידי הצטברות של רובד שיניים וחיידקים על השן. זה גורם לכאב, לרגישות ולאובדן שיניים.

שחיקת שיניים נגרמת בעיקר כתוצאה מכך שחומצות ממשקאות ומאוכל משאירים על השיניים זמן רב מדי.

ניתן למנוע שחיקת שיניים על ידי צחצוח עם משחת שיניים פלואוריד וכן צחצוח לאחר כל ארוחה או משקה. בנוסף, אנשים צריכים להשתמש בחוט דנטלי מדי יום כדי להסיר כל רובד בין השיניים.

כיצד להסיר תסמיני שחיקת שיניים ולתקן את הנזק שנגרם?

שחיקת שיניים היא תהליך טבעי המתרחש כתוצאה מבלאי תקין. זה יכול לקרות כתוצאה מטחינה, נשיכה או דיבור.

הדרך הטובה ביותר לטפל בשחיקת שיניים היא להסיר את הנזק מהשן לפני שהיא הופכת עמוקה מדי.

שחיקת שיניים עלולה לגרום לכאב ורגישות, ולהקשות על אנשים לישון, לאכול או לדבר. זה יכול גם להוביל לטעם מתכתי בפה ולסיכון מוגבר לזיהום אם לא מטפלים בו.

למרבה המזל, ישנן דרכים רבות לטפל בשחיקת שיניים מבלי לעבור הליכי שיניים פולשניים כגון טיפול שורש או עקירה. אחת השיטות הפופולריות היא שימוש במברשת שיניים חשמלית עם זיפים מיוחדים המסירים חלקיקים קטנים ממשטח השיניים.

טיפים למניעת שחיקת שיניים

שחיקת שיניים היא בעיה שמשפיעה על רוב האנשים.

לסיכום, מאמר זה מספק כמה טיפים למניעת שחיקת שיניים.

 1. צחצח שיניים במשחת שיניים פלואוריד לפחות פעמיים ביום.

 2. שתו הרבה מים לאורך כל היום.

 3. יש לבצע בדיקות שיניים קבועות ולשמור אותן מעודכנות לגבי מצבך.

כיצד ניתן למנוע שחיקת שיניים ?

כדי להגן על השיניים שלך מפני שחיקת שיניים, עליך לבקר אצל רופא השיניים שלך לעתים קרובות ככל האפשר ולהקפיד על פי עצתו של רופא השיניים.

כדי לשמור על בריאות השיניים, חשוב לפנות לרופא שיניים כל שישה חודשים לבדיקה.

להלן דרכים לסייע בהגנה על השיניים שלך מפני שחיקה.

שחיקת שיניים היא תהליך של שחיקת חומר השיניים, בדרך כלל על ידי חומצות בפה. זה יכול לקרות עקב הרגלים יומיומיים כמו אי צחצוח שיניים כראוי או שימוש רב מדי בסוכרים.

אם אינך מבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע, רופא השיניים יוכל לדעת אם השיניים שלך סובלות משחיקת שיניים כלשהי. אם זה חמור, הם עשויים לספק לך טיפולים אינטנסיביים יותר בהם תוכל להשתמש כדי לעצור נזקים נוספים.

אם אתה סובל משחיקת שיניים ואתה זקוק ליותר מעצם טיפול כלשהו, אז עדיף שתבקר בהקדם האפשרי אצל רופא השיניים כדי שיוכל להבין מה הם צריכים לעשות הלאה.

מילות מפתח: מניעת שחיקת שיניים, כיצד לשמור על בריאות השיניים)

סוגים שונים של שחיקת שיניים – מה גורם לתסמינים שלך?

שחיקת שיניים נובעת מנוכחות רובד על השיניים. רובד זה גורם להצטברות חומצה על השיניים, מה שעלול להוביל לעששת.

זה קורה מכיוון שיש שני סוגים של חומצות – חומצה לקטית וחומצה זרחתית. חומצת החלב מצטברת מהר יותר אך היא מתפרקת מהר יותר מחומצה זרחתית.

להלן הסוגים השונים של שחיקת שיניים הגורמים לתסמינים שונים:

 • תחריט ספונטני – גורם לכתם לבן או חום על פני השן שלך, תלוי כמה זמן לוקח לשן להתקשות מחדש לאחר חשיפה לרוק.

 • סטנאו פלואוריד – גורם לכתם אפור כהה או שחור בעל מראה רטוב לאחר חשיפה לרוק.

 • אבנית

כיצד יכול רופא שיניים לטפל בשחיקת שיניים?

שחיקת שיניים היא בעיה דנטאלית נפוצה שיכולה לקרות כאשר צריכת משקאות חומציים ומזונות נצרכים בעודף. היא מתרחשת כאשר שכבת האמייל המגינה על השיניים מוסרת ומפריעה להיווצרות בריאה של פפילה בין -שיניים.

רופא שיניים צריך לטפל בשחיקת שיניים בכמה דרכים שונות על מנת להבטיח שלא יחמיר או יסתיים זמן רב מדי.

טיפול אפשרי אחד שניתן להשתמש בו הוא "כתר שיבוץ" – זהו כאשר פיסה קטנה של חומר שיקום כגון חרסינה, זהב או שרף מרוכב, מונחת לאזור השחיקה ואז מכוסה בשכבה דקה של חומר בצבע שיניים המצופה חרסינה.

כיצד רופא שיניים יכול לזהות אם השיניים שלי כושלות בגלל שחיקת שיניים?

שיניים עלולות להיכשל בגלל שחיקת שיניים, וזהו התהליך שבו השיניים מתדרדרות בגלל חשיפה ממושכת לחומרים חומציים.

רופא שיניים יכול לזהות זאת על ידי בדיקת שיניך לאיתור סימנים מסוימים, כולל הדברים הבאים:

מהם התסמינים של שחיקת שיניים?

שחיקת שיניים היא מצב בו השכבה החיצונית ביותר של השן, הנקראת אמייל, מתכלה. זה נגרם על ידי עלייה בחומציות בפה.

סימפטומים של שחיקת שיניים כוללים:

 • שיניים צבעוניות
 • רגישות
 • כאב
 • דימום
 • שיניים סדוקות

כיצד להגן על השיניים שלך מפני שחיקת שיניים?

שחיקת שיניים היא בעיה רצינית ושכיחה בחברה של היום. זוהי גם אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים בארצות הברית. העובדה שחיקת שיניים נפוצה כל כך מקשה על הגנת השיניים מפני שחיקת שיניים.

ישנן דרכים רבות למנוע שחיקת שיניים כגון צחצוח, חוט דנטלי ושימוש בטיפולי פלואוריד. עם זאת, אם אתה לא מוכן לעשות את הדברים האלה בשביל השיניים שלך, אתה תמיד יכול להשתמש במוצר לטיהור הפה שיוצר עם תכונות נגד שחיקה כגון:

מניעת שחיקת שיניים באמצעות תרופות ביתיות ותוספי צמחים

שחיקת שיניים יכולה לקרות לכולם מסיבות שונות כמו הזדקנות, עישון, היגיינת פה גרועה ותזונה לקויה. יש הרבה תרופות ביתיות ותוספי צמחים שניתן להשתמש בהם למניעת שחיקת שיניים.

תרופה נפוצה היא שימוש בתערובת מלח ומים אשר תעזור לנקות ולהסיר חיידקים מהפה. הסיבה שזה עובד היא כי זה גם עוזר להסיר רובד וריח רע מהפה. הפתרון צריך להיעשות בעזרת כפית מלח לכל כוס מים. לאחר מכן יש לגרגר את הפתרון למשך כ -30 שניות לפני שיורקים אותו החוצה.

תזונה מאוזנת עשירה בוויטמין C חשובה, כמו גם תערובת מזון בריאה בכל ארוחה. תערובת של עשבי תיבול כגון פטרוזיליה, בזיליקום, חילבה, טימין, מקלות קינמון היו

ד"ר אוהד שחר לוין
ד"ר אוהד שחר לוין

לד"ר אוהד שחר לוין ניסיון של עשרות שנים ומציעה מגוון רחב של אפשרויות טיפולי שיניים.

מומחיותו של ד"ר אוהד שחר לוין ביישור שיניים ולסתות של מטופליו עם צמיחת שיניהם היא ללא רבב. יש לו למעלה מ-20 שנות ניסיון, וידוע במגע העדין ובגישה הטבעית לטיפול שיניים.

טיפולי השיניים הניתנים במרפאתו כוללים טיפולי הלבנת שיניים, טיפולי יישור שיניים, טיפולי השתלות שיניים לרבות השתלות בטכנולוגיה המתקדמת PRF, הכולל גם השתלות שיניים ממוחשבות, מבני שיניים, שיני חרסינה - ציפויי שיניים ועוד.