השפעת רווח בשיניים על בריאות הפה ועל אורח החיים

קבעו פגישת ייעוץ ליישור שיניים באזור שלכם

מלאו פרטיכם כאן ונציג יחזור אליכם

הרווחים בשיניים והקשר שלהם לבריאות הפה יכולים להיות נושא מבלבל במקצת. חשוב לזכור כי ישנם גורמים רבים ושונים הנכנסים לבריאות השיניים.
רווח בשיניים
לפגישת ייעוץ ליישור שיניים באזור שלכם בארץ
פחות אוהבים לקרוא? צפו בסרטונים על יישור שיניים

גורם מרכזי אחד הוא עד כמה השיניים שלך צמודות וזה דבר שרופא השיניים שלך יצטרך לבדוק בזמן שהם מבצעים בדיקה של הפה שלך. אם יש לך בעיה בריווח בשיניים, זה יכול להיות שיש בעיה ביישור שיניים בלסת או העקיצה שלך שעלולה להוביל לבעיות שיניים בעתיד.

דבר נוסף המשפיע על המרווח בשיניים הוא צפיפות או היעדרן.

רווח בשיניים הוא שמעניק לחיוך שלך את המימד שלו. בפער אתה יכול להראות את החיוך היפה שלך במלוא הדרו.

אבל רווחים אינם חפים מבעיותיהם. הם יכולים להיחשב לא אטרקטיביים עבור רבים, והם יכולים אפילו להקשות על ללעוס מזון. למרבה המזל, זוהי בעיה שניתן לתקן באמצעות טיפול אורתודונטי.

השפעת רווח בשיניים על הערכה עצמית

רווח בשיניים יכול להשפיע רבות על ההערכה העצמית.

רווח בשיניים יכול להיות מביך מאוד ובהחלט לא קל לדבר עליו עם אף אחד, שלא לדבר על מישהו שאתה מנסה לצאת איתו. זה יכול להשפיע גם על התזונה מכיוון שזה עלול להיות קשה ללעוס מזונות מסוימים אם השיניים אינן מסודרות כראוי.

ישנן סיבות רבות לכך שלאנשים יש רווחים בשיניים, אך לרוב הם נגרמים כתוצאה מטראומה או תאונה כמו נפילה או נשיכת לשונך כשהיית צעיר.

ההשפעות של פערים בשיניים על רמות חרדת שיניים

פערים דנטליים המכונים גם דיאסטמאטה יכולים לגרום לתחושת דימוי עצמי נמוך. זה יכול להשפיע על רמות החרדה הדנטלית של האדם ולהוביל לתסמינים פסיכוסומטיים.

התסמינים הפסיכוסומטיים יכולים לכלול תחושת יובש בפה וגרון מכווץ. אם לא מטפלים בהם הסימפטומים עלולים להתעצם ולהצטבר עם הזמן.

מהן הסיבות האפשריות לרווחים בשיניים?

  1. אחת הסיבות העיקריות מאחורי מרווח שיניים היא שפשוט לא היה להם מספיק מקום לגדול. זה יכול לקרות עקב טראומה או פציעה.

  2. הסיבה השנייה למרווחים בשיניים עשויה להיות בגלל מחסור בוויטמין D בילדות, מה שמקשה על היווצרותן התקינה של השיניים הללו.

  3. הסיבה השלישית יכולה לנבוע מתזונה לא נכונה או מצבים רפואיים מסוימים המשפיעים על התפתחות הפה ועצם הלסת שלנו.

  4. הסיבה הרביעית האפשרית למרווחים בשיניים היא סיבות גנטיות. חלק מהילדים נולדים עם פערים בין שתי השיניים הקדמיות כיוון שגם להוריהם יש אותם.

מהם רווחים בשיניים?

רווחים בשיניים נקראים דיאסטמאטה. כאשר ילד נולד, שתי קבוצות השיניים מופרדות על ידי רווח.

הרווחים בשיניים יכולים להיגרם עקב עששת או אובדן שיניים. לפעמים החלל ייסגר מעצמו אם הריקבון לא מספיק גרוע כדי לגרום נזק לשיניים אחרות. שיניים חסרות יכולות להשפיע על כמה טוב נכנסות שיניים אחרות ואיזה סוג של עבודת שיניים האדם צריך לבצע בעתיד.

סיבות לרווחים בשיניים

המרווח בשיניים נקרא גם דיאסטמה.

פירושו של דיאסטמה הוא "שטח" ביוונית.

ישנן סיבות רבות לרווח בשיניים, אך הסיבה השכיחה ביותר לפערים היא שיני התינוק. שן תינוק שנושרת עלולה להשאיר מקום כאשר יגיע הזמן להחליפה בשן בוגרת.

שיני החלב משמשות מנחה לשיני הבוגרים להיכנס. כאשר שיני החלב נושרות הן משאירות פערים. פערים אלה יכולים להיגרם עקב עששת או הפרעה גנטית.

גורמים מובילים לרווח בשיניים

אמנם ישנם גורמים רבים המובילים למרווח שיניים, אך הסיבות לשורש העניין הן אינן מובנות היטב.

ניתן לסווג את הגורמים התורמים למרווח שיניים לשתי קבוצות – גורמים גנטיים וסביבתיים.

הגורמים למרווח שיניים או דיאסטמה אינם מובנים היטב. גורמים גנטיים וסביבתיים יכולים לתרום למרווח השיניים.

ההשלכות הדנטליות של שחיקת שיניים וצפיפות אצל מבוגרים

ההשלכות הדנטליות של שחיקת שיניים וצפיפות אצל מבוגרים היא סוגיה רצינית שיש לטפל בה.

השלב הראשון הוא להעריך את מידת הבעיה ולאחר מכן ליצור תוכנית טיפול עבורה. רופא השיניים יעבור על ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויערוך צילום פנורמי כדי לחפש סימנים לשחיקת שיניים. הם יבדקו גם מצבי שיניים אחרים, כגון מחלות חניכיים או סרטן הפה, שיכולים היה לתרום לשחיקת שיניים.

כדי למנוע שחיקת שיניים, על המטופלים לצחצח שיניים פעמיים ביום באמצעות משחת שיניים פלואוריד ולבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע. חולים עם יובש בפה כרוני עקב תרופות או בעיות אחרות הקשורות לבריאות צריכים לסלק את מי הפה המכילים אלכוהול, מכיוון שהוא מייבש את הפה עוד יותר.

סוגי לבישת שיניים

ישנם שני סוגים עיקריים של ללבוש שיניים שיכולים להשפיע על השיניים שלך. שחיקת אמייל היא שחיקת השיניים השכיחה ביותר, המתרחשת כאשר חומצה בפה אוכלת את האמייל על השן. זה יכול לקרות כאשר יש לך יותר מדי סוכר, למשל. הסוג השני של שחיקה בשיניים הוא עששת, המתרחשת כאשר חומצה בפה אוכלת את הסידן בשיניים ויוצרת חללים.

שחיקת שיניים קבועה

למעשה זה מאוד נפוץ שאנשים חווים שחיקת שיניים.

ישנם גורמים רבים ושונים התורמים לשחיקה כרונית, אך הנפוצה ביותר היא צריכה תכופה של מזון ומשקאות חומציים שעלולים לגרום למינרליזציה של השיניים.

התסמין העיקרי של שחיקת שיניים הוא ריח רע מהפה או, במקרים קיצוניים, כאבי שיניים.

שחיקת שיניים קלה

ישנן סיבות רבות לשחיקת אמייל השן, אך זה יכול להיות מאוד קשה לזהות ללא בדיקה רפואית.

חלק מהסיבות הנפוצות ביותר הן צריכה מוגזמת של מזון ומשקאות חומציים, כגון פירות הדר ומיצי פירות, רוטב עגבניות, יין, חומץ ומשקאות קלים. האמייל הוא שכבת ההגנה על השן שמונעת ממנה להיחשף לחומצות העלולות לגרום לעששת או לחורים.

שחיקת שיניים בינונית

השיניים מתחילות להישחק והדנטין נחשף. הדנטין רגיש פחות מהאמייל ויכול להיחשף בשל גורמים סביבתיים כגון שחיקת חומצה מפירות, ירקות ומשקאות המכילים רמות גבוהות של סוכר.

האמייל, החומר הקשה ביותר בגוף, נשחק כל הזמן על ידי חומרים כמו סוכר ממזונות ומשקאות. בעיה זו עלולה להחמיר על ידי שחיקת חומצה, שיכולה להיגרם ממספר גורמים שונים כולל גורמים סביבתיים כגון פירות וירקות.

שחיקת שיניים חמורה

המכון הלאומי לחקר שיניים וגולגולת מגדיר שחיקת שיניים חמורה כ"מצב שיניים שבו משטח החיצוני של השן נשחק מהר מהרגיל עקב הרגלי אכילה לא תקינים, מגע חוזר עם חומרים חומציים או גורמים אחרים.

שחיקת שיניים חמורה עלולה לגרום לחורים ואובדן שיניים. לעתים קרובות התסמינים עדינים מאוד בהתחלה, אך המצב יתקדם במהירות. שחיקת אמייל קשה עלולה לגרום גם לרגישות למאכלים נוזלים חמים או קרים.

שחיקת שיניים חמורה נגרמת לעיתים קרובות על ידי הרגלי אכילה לא תקינים, אך היא עלולה להחמיר על ידי מגע חוזר עם חומרים חומציים כמו סודה או משקאות ספורט. סיבות אחרות פחות נפוצות כוללות שימוש מופרז במי פה, דיאטה לתקופה ממושכת או חריקת שיניים בלילה בזמן שינה (ברוקסיזם)

מסקנה – השלכות שיניים על שחיקת שיניים ורווח בשיניים אצל מבוגרים

השלכות שיניים הן המשפיעות על השיניים שלנו. הבנת ההשלכות הדנטליות של שחיקת השיניים והרווח בשיניים אצל מבוגרים חשובה לבריאות הפה.

אם את/ה חווה עששת או בעיות הקשורות לעששת, שוחח/י עם רופא השיניים שלך על אפשרויות הטיפול.

ד"ר אוהד שחר לוין
ד"ר אוהד שחר לוין

לד"ר אוהד שחר לוין ניסיון של עשרות שנים ומציעה מגוון רחב של אפשרויות טיפולי שיניים.

מומחיותו של ד"ר אוהד שחר לוין ביישור שיניים ולסתות של מטופליו עם צמיחת שיניהם היא ללא רבב. יש לו למעלה מ-20 שנות ניסיון, וידוע במגע העדין ובגישה הטבעית לטיפול שיניים.

טיפולי השיניים הניתנים במרפאתו כוללים טיפולי הלבנת שיניים, טיפולי יישור שיניים, טיפולי השתלות שיניים לרבות השתלות בטכנולוגיה המתקדמת PRF, הכולל גם השתלות שיניים ממוחשבות, מבני שיניים, שיני חרסינה - ציפויי שיניים ועוד.

יישור שיניים לפני ואחרי