המדריך השלם לשיניים רקובות ודרכי הטיפול בהן

קבעו פגישת ייעוץ אצל רופא שיניים באזור שלכם

מלאו פרטיכם כאן ונציג יחזור אליכם

תמיד מודגשת החשיבות של היגיינת הפה הנכונה, אך ייתכן שקל יותר מאשר לעשות זאת. אם אתה מרגיש שהשיניים שלך מתפוררות, אולי הגיע הזמן לפנות לרופא השיניים.

שיניים רקובות נגרמות בדרך כלל על ידי עששת או בעיות בריאות מערכתיות אחרות המשפיעות על רקמת השן. התסמינים כוללים ריח רע מהפה, רגישות לחום וקור, דימום בחניכיים וכאבים בזמן האכילה.

שיניים רקובות
לפגישת ייעוץ אצל רופאי שיניים באזור שלכם בארץ

מהם הסימנים לשיניים רקובות?

ישנם הרבה סימנים לכך שאולי יש לך שיניים רקובות וכולן מתחילות בריח רע מהפה.

כאב מציק, דימום ורגישות לחום וקור יכולים גם הם להיות סימנים לבעיות שיניים.

בעיות שיניים נפוצות בקרב אנשים רבים, אך מתעלמים מהן לעיתים קרובות. זה יכול להיות בגלל שאנשים לא מכירים את הסימנים לבעיות שיניים או שהם מתביישים להתייעץ עם רופא שיניים. לא כל בעיות השיניים כואבות. חלק מהתסמינים השכיחים ביותר לבעיות שיניים כוללים דימום, רגישות לחום וקור, כאבי שיניים, שינוי צבע השיניים או חוסר יכולת ללעוס מזון כראוי.

אם אחד מהסימנים הללו מופיע, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא להתייעץ מיד עם רופא שיניים. רופא שיניים יכול לסייע באבחון הבעיה שלך ולהציע פתרונות לטיפול.

מהן הסיבות לשיניים רקובות?

שיניים רקובות הן תוצאה של ריקבון. זה יכול לקרות בגלל מחסור בפלואוריד, תזונה עתירת סוכר או חוסר צחצוח וחוט דנטלי.

ישנם גורמים רבים התורמים לעששת, ולכן חשוב לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי באופן קבוע. יש לבקר גם אצל רופא השיניים באופן קבוע לניקוי שיניים מקצועי.

אנשים הסובלים מתזונה לקויה או הרגלי היגיינת פה לא פעילים נוטים יותר לחוות עששת.

מחקרים מראים שאנשים הסובלים מתזונה לקויה או מהרגלי היגיינת הפה לא פעילים נוטים יותר לחוות עששת. עששת מצטברת לרוב לאורך זמן, והיא תוצאה של הצטברות רובד על השיניים. פלאק הוא סרט דביק של חיידקים הנאספים על השיניים, המפרקים מזון שנותר בפה ומייצר חומצה הפוגעת באמייל השן.

כיצד אוכל למנוע פגיעה בשיניים שלי בעתיד?

אחד הדברים החשובים ביותר שאתה יכול לעשות כדי למנוע נזק לשיניים שלך הוא להפסיק לנשנש בין הארוחות. כאשר אתם אוכלים ארוחות קטנות ותכופות, ישנן פרקי זמן נוספים בהם הפה שלכם סגור והרוק יכול לשטוף סוכרים לפני שיש להם סיכוי להידבק לשיניים.

מלבד אכילת חטיפים בריאים בין הארוחות, יש אנשים שמשתמשים במשחת שיניים עם סודה לשתיה או במברשות שיניים עם צד שוחק או במשחת שיניים עם פלואוריד על מנת לשמור על ניקיון השיניים.

השפעת עששת על גוף האדם המוביל העיקרי לשיניים רקובות

הסיבה העיקרית לעששת היא חיידקים, שכמעט תמיד מגיעים ממזון.

החיידקים הנפוצים ביותר הגורמים לעששת הם סטרפטוקוקוס מוטאנס ולקטובצילוס.

אחת מתופעות הלוואי הגרועות ביותר לאנשים עם שיניים מתפוררות היא אובדן אמייל, מה שמוביל לכך שהשיניים רגישות יותר למאכלים ומשקאות חמים או קרים.

לשתיית הרבה מים תהיה השפעה חיובית על שמירה על שיניים בריאות מכיוון שהיא מסייעת לשטוף סוכרים העלולים להוביל לעששת.

הסכנות של עששת

הסיכון העיקרי לעששת הוא היחלשות אמייל השן. זה יכול לקרות כאשר השיניים נחשפות לסוכרים למשך תקופה ממושכת.

לאחר היחלשות האמייל, החיידקים יתחילו לגרום לחורים. ואז, אם לא מטפלים בחללים האלה, השיניים שלך בסופו של דבר נושרות.

מה גורם לעששת שיניים?

חללים הם בעיה בריאות הפה הנגרמת על ידי רובד חיידקי בשיניים. החיידקים מייצרים חומצות התוקפות את השיניים ושוחקות את האמייל, מה שהופך אותן לנקבוביות ופגיעות להתפרקות.

ניתן לייחס את הגורמים לעששת שיניים למספר גורמים המשפיעים על הסיכון של אדם לחללים. חלק מאלה כוללים: דיאטה, גנטיקה, תדירות צחצוח שיניים, חשיפה לפלואוריד והרגלי טיפולי שיניים.

חיידקים הגורמים לחלל מייצרים חומצות התוקפות את אמייל השן וגורמות לה להתמוסס, ויוצרות חורים במשטח השן הנקראים חללים או עששת.

הסיכונים הקשורים לעששת לא מטופלת

הסיכונים הכרוכים בעששת שאינה מטופלת הם שהחיידקים ימשיכו לאכול את אמייל השן ולפגוע בדנטין, מה שעלול להוביל לעלייה ברגישות השיניים. אם לא מטפלים בהם החיידקים עלולים להתפשט לרקמת העצם.

עששת היא מחלה הפוגעת בשיניים על ידי אכילת אמייל השן ובניית רובד. אם לא מטפלים, עששת יכולה להוביל לרגישות בשיניים, שהיא עלייה בכאבים כתגובה לטמפרטורות קרות או חמות. עששת יכולה גם להוביל לעלייה בסבירות למחלות חניכיים, כלומר כאשר החניכיים נדבקות עקב חיידקים בפה.

כיצד למנוע עששת בעתיד

חשוב להיות מודעים לכל הסיבות לעששת. חלק מהסיבות השכיחות ביותר הן אי צחצוח שיניים פעמיים ביום, אי קבלת טיפול פלואוריד או שימוש במברשת שיניים באיכות ירודה.

הדרך הטובה ביותר למנוע חללים בשיניים היא על ידי צחצוח שיניים בצורה נכונה וקבועה. השלב הראשון הוא להשתמש במשחת שיניים פלואוריד המכילה לפחות 1,000 עמודים לדקה F למשך שתי דקות כל מפגש. כמו כן, עליך להשתמש בחוט דנטלי המקובל על ידי ADA וכן במי פה המקבלים ADA.

מסקנה: המפתח להגנה על החיוך שלך הוא מציאת ספק השיניים המתאים באזור שלך!

אז איך מוצאים את ספקי השיניים הטובים ביותר באזורכם? התחל בלקבל רשימה של כל רופאי השיניים באזור שלך, ולאחר מכן צמצם את החיפוש שלך על ידי בקשת חברים להפניות, חפש ביקורות באינטרנט, או פנה לחברות שיניים מקומיות. לאחר שמצאת התאמה טובה, זכור כי ביקור אחד יכול לשפר משמעותית את בריאות הפה ולמנוע כאבים!

ד"ר אוהד שחר לוין
ד"ר אוהד שחר לוין

לד"ר אוהד שחר לוין ניסיון של עשרות שנים ומציעה מגוון רחב של אפשרויות טיפולי שיניים.

מומחיותו של ד"ר אוהד שחר לוין ביישור שיניים ולסתות של מטופליו עם צמיחת שיניהם היא ללא רבב. יש לו למעלה מ-20 שנות ניסיון, וידוע במגע העדין ובגישה הטבעית לטיפול שיניים.

טיפולי השיניים הניתנים במרפאתו כוללים טיפולי הלבנת שיניים, טיפולי יישור שיניים, טיפולי השתלות שיניים לרבות השתלות בטכנולוגיה המתקדמת PRF, הכולל גם השתלות שיניים ממוחשבות, מבני שיניים, שיני חרסינה - ציפויי שיניים ועוד.