טיפול שורש לילדים המדריך השלם וכיצד הוא משפיע על ילדכם

קבעו פגישת ייעוץ לטיפול שורש באזור שלכם

מלאו פרטיכם כאן ונציג יחזור אליכם

המונח תעלת שורש משמש לתיאור החלל בתוך השן שחלל על ידי מקדחה שיניים. בדרך כלל הוא ממלא בחומר דמוי גומי הנקרא גוטה פרצ'ה, ולאחר מכן אטום באמצעות מלט, שרף או זהב מיוחד. המונח טיפול שורש לילדים מתאר את ההליך המשמש להסרת כל זיהום מתוך השן וניקוי כל רקמה מתה.
טיפול שורש לילדים
לפגישת ייעוץ לטיפול שורש באזור שלכם בארץ
פחות אוהבים לקרוא? צפו בסרטונים על טיפול שורש בשיניים

תעלות שורש משפיעות על ילדים וגם על מבוגרים ויש לכך מספר סיבות. אצל ילדים, זה נפוץ שהשיניים מפתחות חללים או חוות טראומה לפני שהן עברו את כל שלבי השיניים הקבועות שלהן. אצל מבוגרים, מקובל שאנשים מזניחים את שיניהם עקב אובדן עבודה או נסיבות אחרות המקשות על שמירה על שגרת טיפולי השיניים.

מהי תעלת שורש אצל ילדים?

טיפול שורש לילדים הוא הליך להצלת שן מפני זיהום וריקבון. הוא כולל הסרת העיסה, מרכז השן המכיל כלי דם ועצבים.

רופא השיניים יפתח את השן כדי להסיר את העיסה הנגועה או הפגועה שבתוכה. הליך זה יכול להתבצע בביקור אחד או בשלבים בהתאם לכמות העבודה שצריך לבצע בתוך השן שלך. לאחר מכן ההליך יושלם על ידי מילוי החלל הריק בכתר כדי לכסות אותו ולספק תמיכה לשן שלך.

טיפול שורש הוא הליך שיניים נפוץ המנקה את שקע השן הנגועה בדרך כלל במוגלה או ברובד. לאחר הטיפול לא אמורים להיות כאבים נוספים. ניתן לבצע הליך זה באמצעות הרדמה מקומית.

הסכנות שבהחמצת טיפול שורש לילדים ומה המשמעות שלו לבריאות הכללית של ילדך

תעלת שורש היא הליך להסרת חיידקים מזיקים וזיהומים משורש השן. אם לא מטפלים, הזיהום יכול להתפשט לשאר חלקי הגוף ולפגוע בשיניים ובחניכיים אחרות.

ישנן שתי שיטות לטיפול בשן: טיפול אנדודונטי, הנעשה על ידי רופא אנדודונט; וטיפול בחניכיים, הנעשה על ידי מנתח פה או רופא שיניים. הזמן המומלץ בין הטיפולים נע בין שלושה חודשים לשלוש שנים, תלוי בגורמי הסיכון של האדם כגון תזונה או היגיינת שיניים.

כיצד לתקשר עם ילדך על טיפול אנדודונטי וכיצד לטפל בהם לאחר מכן

ילדים תמיד מגיעים למשרד רופא השיניים בגלל כמה סיבות, למשל, חללים או שיניים טוחנות. חשוב לנסות ולמנוע ביקורים אלה על ידי התמקדות בטיפול הפה של ילדך.

חלק מההורים אינם מודעים כיצד עליהם לנקות את שיני ילדיהם בבית לאחר הטיפול האנדודונטי. הם צריכים להשתמש במברשת שיניים עם משחת שיניים פלואוריד. הילד שלך יכול גם לשטוף את פיו במים אם יש לו הצטברות שלד.

הסוגים הטובים ביותר של משחות שיניים ומזונות שעוזרים לטפל בכאבי תעלות שורש אצל ילדים

סוגי משחת השיניים הטובים ביותר לילדים הסובלים מבעיות שיניים הם אלה שהם נטולי פלואוריד מכיוון שהם עלולים לגרום להכתמת השיניים. אם יש לך ילד שחווה כאבים מתעלת שורש, עדיף להאכיל אותם במאכלים קרים כמו גלידה, יוגורט, שייק חלב וקרח. הסיבה לכך היא שמזונות אלה עוזרים להרדים את הכאב.

המדריך לטיפול בתעלת שורש לילדים וכיצד תעלות שורש יכולות לסייע במניעת עששת

טיפול שורש הוא הליך הנעשה כדי להציל את השן מכל נזק לרקמות.

תעלות שורש שכיחות הרבה יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים בשל העובדה שהשיניים שלהן צומחות הרבה יותר מהר ויש להן קצות עצבים רגישים.

הסימנים הבאים עשויים להראות שילדכם זקוק לטיפול: כאבי שיניים, נפיחות, שיניים רופפות, קשיי לעיסה או כאבים בעת אכילה/שתייה.

בריאות השיניים של הילד מתחילה בשיניהם

כאשר שיטות הילד אינן מטופלות כראוי, הן עלולות לסבול מעששת או ממחלות חניכיים. ניתן למנוע בעיות אלו בעזרת צחצוח וחוט דנטלי.

הורים רבים אינם מבינים שילדיהם צריכים לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה. זה חשוב מכיוון שהרובד המצטבר על השיניים כל היום יוביל לבעיות גדולות יותר רק אם הוא לא יוסר. צחצוח לאחר הארוחות מסייע להבטיח ששאריות מזון לא יישארו על פני השיניים ויגרמו להתפרקות או למחלות חניכיים לאורך זמן.

אם אתה מבחין בסימפטומים של בעיות שיניים, אל תתעלם מהם! ככל שתקדימו לקחת את ילדכם לבחינה בעל פה, כך יהיה קל יותר למנוע בעיות שיניים חמורות יותר בהמשך הדרך.

מבט מעמיק על היתרונות של טיפול שורש לילדים

חשוב לציין כי לא כל הילדים זקוקים לטיפולי שורש. בחלק זה נעבור על האינדיקציות השכיחות ביותר לטיפול שורש בילדים.

תהליך טיפולי שורש מתבצע בדרך כלל על שיניים עם רמה גבוהה של עששת, זיהום או טראומה. טיפולי שורש מבוצעים גם כדי להציל את השן של הילד ממשיכה או להסרת מילוי לא בריא שלא ניתן לשפר בעזרת כתר שיניים.

טיפולי שורש קיימים כבר עשרות שנים והם אחד ההליכים הדנטליים הנפוצים ביותר שנעשים על שיניים אצל מבוגרים. אמנם ישנם נהלים דומים הזמינים לילדים – כמו למשל pulpotomy – אך טיפול בעזרת שורש הוכיח את עצמו כיעיל יותר מטיפולים אחרים אלה.

ד"ר אוהד שחר לוין
ד"ר אוהד שחר לוין

לד"ר אוהד שחר לוין ניסיון של עשרות שנים ומציעה מגוון רחב של אפשרויות טיפולי שיניים.

מומחיותו של ד"ר אוהד שחר לוין ביישור שיניים ולסתות של מטופליו עם צמיחת שיניהם היא ללא רבב. יש לו למעלה מ-20 שנות ניסיון, וידוע במגע העדין ובגישה הטבעית לטיפול שיניים.

טיפולי השיניים הניתנים במרפאתו כוללים טיפולי הלבנת שיניים, טיפולי יישור שיניים, טיפולי השתלות שיניים לרבות השתלות בטכנולוגיה המתקדמת PRF, הכולל גם השתלות שיניים ממוחשבות, מבני שיניים, שיני חרסינה - ציפויי שיניים ועוד.

סרטונים הקשורים לטיפול שורש וכאבי שיניים

2 קטעי וידאו
נגן סרטון